AMD’den Nvidia ve Intel’e diss: “Yapay zekada en iyisiyiz!”

Intel, AMD ve Nvidia arasındaki yıllar süren savaş artık başka bir boyuta taşınmış durumda. Geçmişte sadece donanım alanında kapışan bu üç teknoloji devi, artık yepyeni bir kapışma alanına girmiş durumda: Yapay zeka…

Bu hafta içerisinde AMD cephesinden gelen yeni bir açıklama, şirketin hem Intel hem de Nvidia’dan önde olduğu yönünde iddialar içeriyor.

AMD, yapay zeka alanında lider olduğunu düşünüyor

Bu hafta içerisinde bir röportaj gerçekleştiren AMD’nin Hesaplama ve Grafikten Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Jack Huynh, rakiplkeriyle ilgili önemli açıklamalar yaptı ve yapay zeka alanında en komple çözümleri kendilerinin ürettiğini iddia etti.

Huynh, Nvidia’nın APU pazarında kendilerine rakip olacak bir ürün çıkarabildiğini düşünmediklerini söyledi. Rakiplerinden Intel’e de taş atan AMD yöneticisi, Intel’in de veri merkezi GPU’ları üretmek konusunda aynı durumda olduğunu belirtti.

Jack Huynh, AMD’nin hem CPU ve GPU hem de yazılım geliştirme alanında uzman bir firma olduğunu ve rakiplerinden üç farklı alanda daha iyi olduğunu belirtti. AMD yöneticisine göre firmanın ürettiği işlemci ve ekran kartları, yapay zeka iş yüklerinde daha iyi performans gösteriyor. Bununla birlikte daha az güç tüketimi ve daha geniş bir yazılım ekosistemi vadediyor.

Bu aşamada dürüst olmak gerekirse, Nvidia’nın yapay zeka alanında arayı ne kadar açtığı belliykenü AMD cephesinden gelen açıklamaların biraz iyimser olduğunu kabul etmek gerek. Buna karşın firmanın yapay zeka konusunda ne kadar ciddi olduğunu görmek de son kullanıcılar için iyi bir haber. Her alanda rekabetin son kullanıcıya yaradığı bir gerçek.

Peki sizler ünlü teknoloji devinin iddiaları hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce de AMD rakiplerinin önünde mi? Yorumlarda görüşlerinizi bizlerle paylaşabiliriniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir