Suriye Devlet Başkanı Esad, ‘egemenlik’ şartını yineledi: ‘Türkiye ile görüşmelere açığız’

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Alexander Lavrentiev ile bir araya geldi. Suriye Devlet Başkanlığı Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre Esad, Suriye-Türkiye ilişkilerini iyileştirmeye yönelik her türlü çabanın temelinin ‘Suriye’nin egemenliğine saygı duyulması’ olduğunu dile getirdi. Esad, ‘Türkiye’nin, Suriye devletinin kendi toprakları üzerindeki egemenliğini tanıdığı sürece Türkiye-Suriye ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik görüşmelere açık olduğunu’ belirtti.

Lavrentiev ise, Rusya’nın Suriye ve Türkiye’yi kapsayan girişimlere desteğini ifade ederek, arabuluculuk için uygun koşullara dikkat çekti.

Ne olmuştu?

10 Mayıs 2023’te Rusya, İran, Türkiye ve Suriye dışişleri bakanları arasında, Ankara-Şam ilişkilerinin iyileştirilmesine yönelik bir yol haritasının hazırlanması amacıyla Moskova’da bir toplantı yapılmıştı. Bu, Suriye iç savaşının başlangıcından bu yana üst düzey diplomatların ilk resmi toplantısıydı.

Lavrentiev, Moskova’nın Ankara ve Şam’a iki taraf arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik taslak yol haritasını verdiğini ve tarafların bazı değişiklikler yapabileceğini belirtmişti. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da ilişkilerine normalleşmesine yönelik yol haritasının öncelikli konularını açıklamıştı.

Tarafların arasındaki ilk en üst düzey resmi temas ise Rusya’nın girişimiyle 28 Aralık 2022’de gerçekleştirilmişti. Dönemin Savunma Bakanı Hulusi Akar ve MİT Başkanı Hakan Fidan’ın Suriyeli muhataplarıyla başlattıkları görüşmeler kapsamında bazı ilerlemelerin olduğu Ankara tarafından açıklanmıştı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir